Vyhľadávať v tomto blogu

nedeľa 28. augusta 2016

Galéria Gánku, Puškáš, V, 27.08.2016

    Tak konečne. Cesty v juhu sa už akosi míňajú a do severných stien to máme na otočku aj celkom ďaleko. Preto je každý z takýchto výjazdov o to vzácnejší. Dlho som už poškuľoval po Galérii Gánku, no bolo treba počkať na počasie. Keďže je to severne orientovaná stena, na jar tam je dlho mokro a na nástupoch sneh. Potom príde jarný monzún a do leta je to zas v háji (áno, možno sú to len výhovorky, no keďže sa nedá každému vybehnúť hore vždy, keď sú dobré podmienky a musí čakať na víkend, nie je to až také ľahké :) )

    Konečne predpoveď, na akú som už dlho čakal. Týždeň takmer bez zrážok a dokonca sobota úplný plech. Už nie je na čo čakať, lepšie to už snáď ani nemôže byť. A veru fakt ani nemohlo :) V piatok teda po práci pálime smer Popradské pleso aby sme sa mohli v kľude vyspať a skoro ráno vyrážať.
Budík začína zúriť o piatej ráno. Stále rozmýšľam, či je to lez zlý vtip a kde to vlastne som :). Pochopím až po rannej káve. Niečo po pol šiestej teda pomaly vyrážame smer Váha. Cestou sa ešte zastavíme na kávičku na chate pod Rysmi, pod Váhou na slniečku dáme malé raňajky a už aj sa plahočíme v nepríjemnej suti pod našu krásnu stenu, ktorá je takmer 300 m vysoká a je viac menej kolmá až previsnutá. Práve v tejto nádhere sme si dnes vybrali Puškášovu cestu (V), po ktorej som už toľko poškuľoval.

zdroj foto: http://www.tatry.nfo.sk/
    Vybehneme hore lávkou na plošinu pod pilierom, naviažeme sa a ide sa na to. Dohodli sme sa, že polovicu si potiahne Peťo a druhú ja. Prvé dve dĺžky sme spojili, nakoľko je to ľahké popoliezanie (III, 55 m) a nechce sa nám veľmi motať. Druhá dĺžka (III-IV, 50 m) je už pekné ľahučké polezenie a začíname sa pomaly zohýbavať :). 3. Dĺžka (III, 45 m) ešte trochu po ľahkom teréne na veľkú policu a konečne začíname liezť :). 4. a 5. Dĺžku (V potom III, 55 m) spájame tiež. Najprv zo štandu rovno hore (III), potom veľmi pekný traverz (V-/V) doľava popod previs a potom jemne šikmo doprava na veľkú policu (III). Tu sa preväzujeme a konečne si to môžem začať užívať aj ja :). 5. Dĺžka (III, 40 m) začína traverzom po veľkej polici na jej pravý okraj. Odtiaľ rovno hore je viditeľný široký kútik, ktorý nie je zas až tak kompaktný, no nad nim je už krásna platnička na ktorej je veľký skalný blok (vedľa neho cca 2 m skoba), kde štandujeme. 6. Dĺžka. Keďže blok je trochu mimo cesty, od neho traverz vodorovne (cca 15 m) doľava a po logickej a viditeľnej, dosť vzdušnej, rampe pokračujeme ďalej. Potom vodorovný traverz doľava (skoby) až do kúta, spadajúceho z okraja galérie (tu štand. Stará skoba+ krúžok už majú časy slávy za sebou, doistiť!!!). 7. Dĺžka (IV-V, cca 30m) pokračuje kútom rovno hore. Nad nami sú viditeľné skoby. Tie nás vyvedú na okraj Galérie, odkiaľ už len nič nezhodiť na chalanov v kúte podo mnou. Po suti asi 15-20 m až ku stĺpiku s knihou, kde sú konečné standy.

    Pôvodný plán bol vyliezť ešte jednu cestu. No keďže sme sa dosť motali (trvalo nám to 4 hodiny), plány sme prehodnotili a radšej sme sa rozhodli vybehnúť na hrebeň a pokračovať nim na Malý a Veľký Gánek a možno aj ďalej, ak sa podarí. Vybiehame teda na hrebeň, ktorým už súčasne pokračujeme na vrchol, kde sme o cca 45 minút (aj s bufetom). Z Malého Gánku jeden zlaňák (cca 15 m), pokračujeme na Prostredný (ďalší zlaňák cca 10 m) a potom už len výbeh na Veľký Gánok. Čas pokročil a preto už len po hrebeni smerom na Rumanov štít a hybaj rovno dole.
Všetka táto sranda nám trvala 13 hodín (Popradské- Popradské) a asi sme aj všetci radi, že si môžeme konečne trochu vyfúknuť. Viem. Nie je to zrovna čas hodný zápisu do knihy rekordov, ale boli sme na dovolenke a nie na pretekoch :D.Takže v skratke:
Kto: Maťo a 2x Peťo
Kde: Gánky
Čo: Puškáš + hrebeňom na Veľký Gánok (Gánek :) )
Za koľko: V + II/III
Ako dlho: 4 + 2 hod

Heslo dňa: To nie je z výšky, to sú zvyšky :D


1 komentár: